Rubriky
Pro rodiče

Specifika skautského tábora – informace pro nováčky

Máte u nás ve skautu dítě a kladete si otázky spojené s jeho první účastí na skautském táboře? Skautský tábor je specifický a má své charakteristiky. Skautský tábor probíhá v přírodě a odehrává se na něm skautský program.

Odpovědi na nejčastější otázky týkající se našeho skautského tábora:

1.) Mohou mít děti na táboře mobilní telefon 📱?

Nikoliv, během jejich pobytu na táboře by je rozptyloval. Pokud je potřeba z nějakého důvodu kontaktovat rodiče, vedoucí na ně mají číslo. Stejně tak naopak, pokud rodič ze závažného důvodu potřebuje mluvit se svým dítětem, stačí zavolat vedoucímu a ten hovor zprostředkuje.

2.) Je pravdou, že děti na táboře hodně pracují?

Fungování tábora zajišťují všichni společnou a dobrovolnou
prací, která je ve prospěch celku. Skautský duch zajišťuje, že takový tábor působí jako velká fungující rodina. Takže odpověď je jednoznačně „ANO“. Děti se podílejí na činnosti v závislosti na svém věku a schopnostech. Pomáhají v kuchyni, chystají dřevo 🪓, starají se o čistotu v táboře nebo třeba správně napnuté celty na stanech.

3.) V čem spíte, jak si vaříte a co jíte?

Na táboře spí děti po dvou v podsadových stanech ⛺. Je tedy potřeba vybavit je spacákem, ve kterém přečkají letní noci. Vaření si obstaráváme z velké části svépomocí, 👨‍🍳 vaříme na kamnech, které jsou součástí naší dřevěné kuchyně. Když nám to situace umožňuje, využíváme lokální potraviny, alespoň zeleninu, ovoce a masné výrobky.

Jíme vše, ale nevadí nám, přizpůsobit vaření zdravotní dietě nebo vegetariánským/veganským požadavkům. Na druhou stranu pracujeme s dětmi tak, aby nebyly vybíravé. Minimem je jedno teplé jídlo denně, ale většinou jsou dvě. Máme snídani, svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři.

4.) Jakou výbavu má mít účastník?

Neklademe žádné přehnané požadavky na vybavení dětí, hlavní je dostatek různě teplého oblečení, dobrý spacák a pak klasické věci, které naleznete v Seznamu věcí, které na táboře požadujeme. Nemusíte se tedy obávat velkých výdajů.

5.) Jak se na táboře umýváte?

Na místě máme vojenskou sprchu 🚿, kterou mohou účastníci využívat prakticky kdykoliv. Hygiena probíhá organizovaně i po domluvě. Voda se ve vojenské sprše ohřívá, pokud je to potřeba. Pokud jsou parné vedra ☀️, voda se nám v zásobníku ohřeje dostatečně sama.

Máte jiné otázky? Nejste si něčím jistí?
Neváhejte a napište nám své dotazy na email malenovice@skaut.cz